Nejprodávanější domácí kina
Co od něj budeme chtít?
Tato otázka rozhodně není tak jednoduchá, jak na první dojem působí. Cenové spektrum je velmi široké a odpovídá tomu, co jednotlivé typy domácího kina nabízejí. Jedná se o výkon, kvalitu reprodukce, design a zpracování výrobku, možnost nastavení a ovládání i další nadstandardní funkce. Důležitým faktorem je i místnost, ve které budeme domácí kinio využívat. Nejen velikost, ale uspořádání a počet i typ nábytku, podlahových krytin, závěsů a mnoho dalších vlivů může totiž výsledný efekt skutečně rapidně ovlivnit. Domácí kina se dodávají buď vcelku (tím je myšlen přístroj samotný, reproduktory jsou samozřejmě samostatné), nebo ho sestavujeme z několika komponent. V tom případě je dobrá držet se jedné značky a vybrat si to, co nám bude skutečně vyhovovat. Velkou výhodou je používání univerzálních ovladačů, často ale fungují jen pro jednu značku. Ovšem zase potom zvládneme všechno jedním.
Z kolika míst budeme zvuk vnímat
Pro menší místnosti a s nižšími nároky na reprodukovaný zvuk v pohodě můžeme vystačit se systémem 3 + 1, tedy se dvěma směrovými reproduktory a subwooferem, jenž se postará o basové tóny. Ty totiž lidský sluch nevnímá směrově a mohou být reprodukovány z jednoho místa. Nejčastěji bývá subwoofer umístěn uprostřed vepředu, to platí i pro mnohem komplikovanější zvukové systémy.
Plný prostorový digitální zvuk typu 5 + 1 přináší dokonalý zážitek zejména u sledování filmů, milovníci hudby z něj někdy až tak nadšení nejsou. Přepnutí je ale snadné, takže si prostě vyberete vždy to, co vám vyhovuje.
Některé systémy si po připojení mikrofonu dovedou zvuk dokonce samy nastavit (např. špičkové modely Samsung), u jiných poslouží k sejmutí zvuku pro nastavení pouhé tlesknutí (JVC). Jistě to ale zvládneme i bez takových technických „vychytávek“, občas si stejně i nastavený zvuk upravíme podle svého.
S dráty nebo bez nich
Bezdrátové řešení pro připojení reproduktorových soustav oceníme všude tam, kde natahovat kabely není dost dobře technicky možné, nebo by působily rušivým dojmem. Někdy se bezdrátové připojení používá jen pro zadní reproduktorové soustavy, pokud je DVD přehrávač, reciever a zesilovač umístěn spolu se subwooferem a předními reproduktory například poblíž televizoru v nábytkové stěně, máme vlastně problém jen s těmito trochu dál umístěnými zdroji zvuku.
Chceme-li použít kabely pro připojení všech reproduktorů, je dobré jejich instalaci řešit hned při stavbě domu (ale kdo by na to v tu dobu myslel, že?) či při stěhování nebo malování. Stejně budou reproduktorové soustavy potřebovat napájení ze sítě, ale v moderních bytech o zásuvky nebývá zpravidla nouze.
Design a styl
Vzhledově budete určitě vybírat prvky domácího kina tak, aby se hodily k interiéru místnosti. U běžného provedení nečekejte žádné extravagance, pokud ale chcete za každou cenu zaujmout i reproduktorovými soustavami nezvyklého tvaru a řešení, je to pochopitelně možné. Kromě běžných „reprobeden“ ve tvaru kvádru existuje spousta nezvyklých řešení. Důležitý je samozřejmě především dokonalý zvuk a odpovídající výkon, někdy ale i taková na první pohled subtilní soustava s vysokými štíhlými reproduktory vyzáří skutečně věrohodně a přímo skvěle všechny zvuky. Reprosoustavy kulovitých a oválných tvarů jsou také často k vidění, dbejme tedy především na správné zapojení a pak už si užívejme dokonalý zvuk. Nemusí to být vždycky úplně naplno, vždyť vaši sousedi jsou přece taky lidi a třeba chtějí poslouchat něco jiného…